Digital Audio Broadcasting (DAB)
Digital Audio Broadcasting
Digital Audio Broadcasting (DAB) je digitální rozhlasová technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic užívaná v několika zemích po celé Evropě, Asii a Tichomoří, včetně České republiky. Ve formátech DAB, DAB+ a DMB v současné době vysílá přes 2 270 rozhlasových stanic po celém světě a celosvětově bylo prodáno více než 70 milionů rozhlasových přijímačů DAB / DAB+.
DAB vysílá v III. pásmu VKV (VHF) (174–240 MHz) nebo méně často v pásmu L v UKV (UHF) (1452–1492 MHz).
Standard DAB byl vytvořen v 80. letech a za několik let již byly přijímače dostupné v mnoha zemích. Jeho zastánci deklarovali, že standard nabízí několik výhod oproti existujícímu analogovému FM rádiu: více stanic na jedné vlnové délce spektra, zvýšená odolnost proti šumu, vícecestnému šíření, útlumu a vzájemným interferencím kanálů. Při poslechových testech odborníků v audio oblasti prováděných na stacionárních přijímačích v okolí Osla v Norsku na přelomu roku 2006/2007 se však ukázala nižší zvuková kvalita DAB ve srovnání FM, protože 82 % stanic užívalo přenosovou rychlost 128 kbit/s nebo menší, přičemž audioformát MPEG Audio layer II (MP2) vyžaduje k dosažení kvality CD rychlost dvojnásobnou a k dosažení kvality srovnatelné s FM rychlost alespoň 160 kbit/s. Podobně špatná situace je i v jiných zemích, například ve Velké Británii bylo v roce 2006 plných 98 % stanic s rychlostí jen 128 kbit/s.
Vylepšená verze systému, zvaná DAB+, byla uvedena v únoru 2007. Není zpětně kompatibilní s DAB, takže přijímače určené jen pro DAB nemohou přijímat vysílání DAB+. DAB+ je přibližně dvakrát efektivnější než DAB díky použití audioformátu MPEG-4 HE-AACv2. Odolnost kvality příjmu zlepšilo začlenění Reedova-Solomonova samoopravného kódu. Vysílání v DAB+ již zahájila většina států západní, jižní i severní Evropy, a další státy včetně Česka.